- פיטוקר

מה זה דורבן?

הדורבן הוא בעצם כינוי לתחושת הכאב שנוצרת בעקב בעקבות קרעים מקרוסקופיים במפגש בין הרצועה הפלנטארית, (Plantar fascia) לבין עצם העקב.

הרצועה הפלנטארית נמצאת בתחתית כף הרגל, זוהי רצועת רקמה דקה וחזקה המקשרת בין עצם העקב לבין העצמות של אצבעות כף הרגל. לרצועה זו יש צורה של משולש, קודקוד אחד של המשולש פוגש את העקב בנקודה צרה מאוד. הרצועה הזו עובדת כמעט כל שעות הערות שלנו. כל תזוזה של כף הרגל מפעילה ומותחת את הרצועה.

בפעילויות אינטנסיביות כמו הליכה ספורטיבית וריצה נוצרים קרעים מקרוסקופיים עדינים בנקודת המפגש שבין הרצועה לבין העקב. הגוף שלנו מתוכנן כך שיוכל להתגבר בקלות רבה על הקרעים הללו ולאחות אותם בזמן מאוד קצר. אנשים ללא בעיית דורבן בכלל לא יחושו בתהליך זה. זהו תהליך טבעי של הגוף.

הקרעים הללו קיימים אצל כולם ומתאחים בזמן מנוחה. אולם, אנשים עם נטייה לדורבן, גופם לא מצליח לאחות את הקרעים הללו באופן מוחלט. ואט אט הבעיה מחמירה עד למצב שנוצרת דלקת. הכאב שנובע מהדלקת הוא הביטוי לדורבן (plantar fasciitis).

כל הכתוב למעלה לא צריך לייאש את הסובלים מדורבן. יש אמצעי עזר לתמיכת היכולת של הגוף בתהליך האיחוי של הקרעים. כל מי שסובל מדורבן יודע שלאחר מנוחה ובמיוחד לאחר שינה הכאבים חזקים במיוחד.

למה זה קורה?

בכל מנוחה של שעה ומעלה מתחיל תהליך של איחוי הקרעים. לאנשים עם נטייה לדורבן, תהליך ריפוי הקרעים לא מגיע לאיחוי מלא, לכן הכאבים עזים במיוחד לאחר מנוחות. הקרעים נפתחים מיד עם המתיחה הראשונה של הרצועה הפלנטארית. חוויה מאוד לא נעימה, זה ממש מרגיש כמו לדרוך על פצע שנפתח מחדש. כמו לדרוך על מסמר.

בגלל סוג הכאב (כמו לדרוך על מסמר) בעבר היה נהוג לחשוב שהדורבן הוא קוץ, סוג של קוץ סידני שצומח בתחתית עצם העקב. אולם היום כבר ברור שלא זה הדורבן מאחר ול 50% מהאוכלוסייה יש אינדיקציה לקוץ סידני. האם ל 50% מהאוכלוסייה יש דורבן? לא ממש.

תסמינים לדורבן:

  1. כאבים עזים בעקב כף הרגל עם הקימה הראשונה בבוקר
  2. כאבים חזקים בעקב כף הרגל לאחר קימה מישיבה ממושכת או מנוחה.
  3. מיקום הכאב יתבטא באזור תחתית העקב. בנקודת המפגש עם הקרקע.
  4. הכאבים לרוב יהיו ברגל אחת, במידה והכאבים קיימים בשתי הרגליים לרוב הם לא יהיו בעוצמה זהה.

כל מי שסובל מהתסמינים הנ”ל יאופיין כסובל מדורבן.

אין צורך לחיות עם הדורבן ולהשלים עם הכאב, יש פתרונות רבים ומגוונים המסייעים לעידוד תהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

מומלץ לא לפנות תחילה לפתרונות תקיפים (ניתוחים, זריקות וטיפולים המלווים בכאב) אלא להתחיל בטיפולים עדינים מתחום הרפואה האלטרנטיבית.